Izolacje zbiornika wodnego w fabryce medykamentów w Sieradzu

Dwa systemy hydroizolacji, jeden od zewnętrznej części konstrukcji, a drugi od wewnątrz, system mocowania oraz szereg materiałów pomocniczych dostarczonych przez Budmech Systemy Hydroizolacji posłużyło do zabezpieczenia przeciwwodnego zbiornika podziemnego wody chłodniczej i tryskaczowej. To bardzo ważny element obsługujący część produkcji w fabryce medykamentów w Sieradzu.

Zbiornik na wodę w budynku spółki należącej do Grupy Polpharma to obiekt szczególnie wymagający.

Konstrukcja zbiornika musi być chroniona z dwóch stron, materiały hydroizolacyjne dobrane według najlepszych doświadczeń i standardów, a wykonanie zapewniające 100% szczelności – mówi Marek Wilary, dyrektor techniczno-handlowy Budmech Systemy Hydroizolacji.

Po oddaniu do użytku zbiornik zostanie zalany wodą, która służyć będzie do chłodzenia urządzeń produkcyjnych, a w razie wybuchu pożaru, pomoże go ugasić.

Projekt i materiały

Udział naszych specjalistów w realizacji tej inwestycji rozpoczął się już w jej początkowej fazie – podczas doboru rozwiązań oraz późniejszego uszczegółowienia dokumentacji projektowej poprzez opracowanie warsztatowych projektów technologicznych wykonania izolacji wodochronnych (oddzielnie dla każdej fazy budowy).

Profesjonalnym wykonaniem izolacji zbiornika zajęła się specjalizująca się w tego typu pracach firma ZUH IZO-SYSTEM Adam Ożóg.

Wykorzystane systemy izolacji przeciwwodnych

W I etapie budowy zbiornika do izolacji płyty fundamentowej od zewnętrznej części konstrukcji wykorzystano preaplikowany system łączący się ze świeżym betonem, na ścianach zbiornika zastosowano natomiast samoprzylepną membranę hydroizolacją.

W II etapie do zabezpieczenia konstrukcji zbiornika od wewnątrz wykorzystano systemy:

  • Aquafin 2K elastyczną i bezszwową powłokę uszczelniającą, która spełnia rolę paroizolacyjną,
  • Fatrafol z wodoszczelną zbrojoną membraną Aquaplast 825/V PES na płaskich powierzchniach oraz niezbrojoną folią Aquaplast 825/V na elementach narożnych.

Łączna powierzchnia zaizolowanego dna, ścian i stropu zbiornika to 1000 m².

Innowacyjny system mocowania folii PVC-P

Z uwagi na skomplikowany i bardzo złożony układ warstw zaprojektowany wewnątrz zbiornika musieliśmy sprostać zadaniu jakim było prawidłowe tzn. stabilne, równe, estetyczne i przede wszystkim szczelne zamocowanie membrany PVC-P. Biuro architektoniczne, które przygotowywało dokumentację projektową dla tej inwestycji, przewidziało zastosowanie termoizolacji wewnątrz zbiornika na wszystkich elementach konstrukcyjnych, łącznie ze stropem.

W celu spełnienia wymogu szczelności oraz uniknięcia nieestetycznego efektu pofałdowania membrany (co ma miejsce np. przy izolacjach tuneli) zastosowaliśmy podwójny system mocowania folii. To połączenie tradycyjnego mechanicznego mocowania na brzegach membrany z zastosowaniem blachy powlekanej Fatranyl oraz łączników z nowoczesnym systemem indukcyjnego mocowania marki OMG Rhino Bond na całej powierzchni folii.

Takie rozwiązanie to najszybsza i najbardziej ekonomiczna. To wciąż nowatorska metoda polegająca na zgrzewaniu membrany do dysku indukcyjnego bez jej penetracji, z czym mamy do czynienia w przypadku mocowania tradycyjnego. Ponadto rozmieszczenie łączników jest bardziej równomierne, co wpłynęło na estetyczny wygląd zainstalowanego systemu, nawet na powierzchni sufitu.

Doradcy techniczni Budmech zapewnili pełne wsparcie techniczne na etapie prowadzonych prac. M.in z wypożyczeniem sprzętu do zgrzewania folii oraz do mocowania indukcyjnego firmy Rhino Bond.

Słowo o użytkowniku zbiornika

Medana Pharma S.A. jest częścią Grupy Polpharma i czołowym producentem leków pediatrycznych, preparatów witaminowych i suplementów diety. Rocznie produkuje ok. 600 mln kapsułek żelatynowych miękkich, ponad 800 mln tabletek zwykłych i powlekanych, 25 mln opakowań leków płynnych oraz 7,5 mln tubek żeli.